Meddelande

Du befinner dig just nu på en äldre version av Pluggakuten, gamla.pluggakuten.se. Nya Pluggakuten lanserades den 6 februari 2017 och du finner forumet på www.pluggakuten.se.

På gamla.pluggakuten.se kan du fortfarande läsa frågorna och svaren som ställts, men du kan inte skapa ett nytt konto eller nya trådar. Nya frågor och nytt konto skapar du på det nya forumet, välkommen dit!

Matematiska symboler i forumet

kydyl
Administrator

Offline

Registrerad: 2006-04-10
Inlägg: 1907

Matematiska symboler i forumet

För att underlätta läsandet av mattetrådarna är det en fördel om ni använder det inbyggda stödet för att visa matematiska uttryck som bilder direkt i posterna. Speciellt vid lite mer komplexa uttryck.


Stödet som finns är att forumet kan tolkaLaTeX  kod.

För att få forumet att översätta LaTeX koden skall den skrivas inom [tex ] [/tex ] taggar. Såklart utan mellanslagen innan ].

För att underlätta genereringen av LaTeX koden finns dessutom verktyget MathSymbolizer. Med hjälp av det kan man bygga upp sina uttryck utan att kunna skriva LaTeX kod för hand.


Confused by earlier errors. Bailing out...
 


Sidfot

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson

Powered by Mattecentrum
 |  Denna sida använder cookies |  Kontakta oss |  Feedback |