Meddelande

Du befinner dig just nu på en äldre version av Pluggakuten, gamla.pluggakuten.se. Nya Pluggakuten lanserades den 6 februari 2017 och du finner forumet på www.pluggakuten.se.

På gamla.pluggakuten.se kan du fortfarande läsa frågorna och svaren som ställts, men du kan inte skapa ett nytt konto eller nya trådar. Nya frågor och nytt konto skapar du på det nya forumet, välkommen dit!

[HSM] Avstånd

Idil M
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-08
Inlägg: 81

[HSM] Avstånd

Kan någon hjälpa mig med följande uppgift.

Beräkna avståndet mellan punkten (1.0.1) och linjen LaTeX ekvation

Jag antar att man ska använda sig av avståndsformeln men är osäker på hur man ska göra med LaTeX ekvation

 
haraldfreij
Medlem

Offline

Registrerad: 2015-09-07
Inlägg: 273

Re: [HSM] Avstånd

Välj en punkt P på linjen. Projicera vektorn från P till (1,0,1) på linjens riktningsvektor. Subtrahera den projicerade vektorn från ursprungsvektorn. Kvar får du en vektor från linjen till P, vinkelrät mot linjen. Längden av den vektorn är ditt sökta avstånd.

Rita gärna en skiss för att se vad som händer, varför det här är en lösning.

 
Idil M
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-08
Inlägg: 81

Re: [HSM] Avstånd

om jag flyttar över så jag får ysadz-x-1)/2 hur ska jag göra sen för att få fram riktningsvektorn?

 
Henrik E
Medlem

Offline

Registrerad: 2015-09-22
Inlägg: 3189

Re: [HSM] Avstånd

Där tänkte du fel! Om du vet vad parameterframställning är kan du låta parameterna vara tsadx-1)/2=y=z/2 och då blir
x=2t+1, y=t, z=2t eller om man så vill (x,y,z)=(2t+1,t,2t)sad1,0,0)+t(2,1,2). Ser du nu vad riktningsvektorn är?

 
Idil M
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-08
Inlägg: 81

Re: [HSM] Avstånd

var kommer (1.0.0) ifrån? tyvärr förstår jag fortfarande inte hur jag får ut riktningsvektorn, det är något jag missar. Jag försökte att multiplicera parenteserna och ta determinanterna.

 
haraldfreij
Medlem

Offline

Registrerad: 2015-09-07
Inlägg: 273

Re: [HSM] Avstånd

(1,0,0) kommer från de additiva konstanterna i uttrycket (x,y,z) = (2t+1, t, 2t).

(2t+1, t, 2t) = (2*t+1,1t+0,2t+0) = t(2,1,2)+(1,0,0)

Riktningsvektorn för linjen är den som multipliceras med din parameter, dvs (2,1,2), medan (1,0,0) är en punkt på linjen.

 
Idil M
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-08
Inlägg: 81

Re: [HSM] Avstånd

I facit står det: avståndet ges av LaTeX ekvation
Jag vet inte hur dem har kommit fram till det.

 
sirnewtonhimself
Medlem

Offline

Registrerad: 2011-05-22
Inlägg: 179

Re: [HSM] Avstånd

Magi?

https://neilgreenberg.utk.edu/PublishingImages/SCIENCE%20and%20SPIRITUALITY/then-a-miracle-occurs-cartoon.png

Senast redigerat av sirnewtonhimself (2016-12-08 06:36)

 


Sidfot

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson

Powered by Mattecentrum
 |  Denna sida använder cookies |  Kontakta oss |  Feedback |