Meddelande

Du befinner dig just nu på en äldre version av Pluggakuten, gamla.pluggakuten.se. Nya Pluggakuten lanserades den 6 februari 2017 och du finner forumet på www.pluggakuten.se.

På gamla.pluggakuten.se kan du fortfarande läsa frågorna och svaren som ställts, men du kan inte skapa ett nytt konto eller nya trådar. Är du redan medlem kan du däremot fortfarande logga in och svara i befintliga trådar. Nya frågor och nytt konto skapar du på det nya forumet, välkommen dit!

Grundskolematemqtik åk 7

Ellen17
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-07
Inlägg: 40

Grundskolematemqtik åk 7

Hej. Behöver hjälp med några uppgifter.
Jag har räknat ut kilopriset på en ost. Kilopriset är 88kr.
En ost som väger 675g kostar 59.40 kr. Vad kostar en ost som väger 785 g?
Svaret ska bli 69 kr men kan dortfarande inte förstå hur man ska tänka. Är med på att 785 g är 110 g större än 675g och att priset måste vara mer än 59.40 kr.
Hur kan man tänka?
Tack på förhand
Ellen


Tråd flyttad från Om Pluggakuten.se till Grundskolematematik av moderator. /statement

 
SeriousSquid
Medlem

Offline

Registrerad: 2010-05-17
Inlägg: 3643

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Hur mycket kostar 1g ost om 675g kostar 59.40kr?

Hur kan vi använda det värdet för att besvara vad 785g ost kostar?


"...a result is trivial if: (a) it follows from the underlying definitions without any trickery or ingenuity and (b) a written specification of how it follows runs the danger of suggesting that it is nontrivial."
 
Ellen17
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-07
Inlägg: 40

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Det är detta som jag inte förstår.
Hur räknar man ut priset på 1g?
Sedan löser jag uppgiften helt själv

 
SeriousSquid
Medlem

Offline

Registrerad: 2010-05-17
Inlägg: 3643

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Låt oss ta ett lite enklare men liknande problem.

Säg att 10g svamp kostar 20kr. Vad kostar 1g svamp?
Hur räknar man ut det?

Senast redigerat av SeriousSquid (2016-11-20 19:25)


"...a result is trivial if: (a) it follows from the underlying definitions without any trickery or ingenuity and (b) a written specification of how it follows runs the danger of suggesting that it is nontrivial."
 
Ellen17
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-07
Inlägg: 40

Re: Grundskolematemqtik åk 7

2 kr

 
Ellen17
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-07
Inlägg: 40

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Hur ska jag tänka?

 
Gorm
Medlem

Offline

Registrerad: 2010-03-07
Inlägg: 191

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Ellen17 skrev:

Hej. Behöver hjälp med några uppgifter.
Jag har räknat ut kilopriset på en ost. Kilopriset är 88kr.
En ost som väger 675g kostar 59.40 kr. Vad kostar en ost som väger 785 g?
Svaret ska bli 69 kr men kan dortfarande inte förstå hur man ska tänka. Är med på att 785 g är 110 g större än 675g och att priset måste vara mer än 59.40 kr.
Hur kan man tänka?
Tack på förhand
Ellen

Du har ju själv  räknat ut att osten kostar 88 kr/kg [=0.088 kr/gram]
0.675 kg ost kostar då: 0.675*88 = 59.40 [kronor]
0.785 kg ost kostar då: 0.785*88 = ??.?? [kronor]

Senast redigerat av Gorm (2016-11-21 00:21)

 
Ellen17
Medlem

Offline

Registrerad: 2016-11-07
Inlägg: 40

Re: Grundskolematemqtik åk 7

69.08 kroner. Men hur ska jag få det jämnt för mig?

 
Gorm
Medlem

Offline

Registrerad: 2010-03-07
Inlägg: 191

Re: Grundskolematemqtik åk 7

Ellen17 skrev:

69.08 kroner. Men hur ska jag få det jämnt för mig?

Det är säkert meningen att du skall avrunda svaret. Det har ju facit gjort.

 


Sidfot

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson

Powered by Mattecentrum
 |  Denna sida använder cookies |  Kontakta oss |  Feedback |